0

موقعیت جغرافیایی

سیاه‌منصور، شهری با مساحت قریب به ۱۰۰ هکتار ( سال ۱۳۹۳ ) از توابع بخش مرکزی شهرستان دزفول در استان خوزستان ایران است.

مختصات :  ۳۲٫۳۳۰۲۸° شمالی ۴۸٫۴۹۳۲۴   شرقی

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۵٬۴۰۶ نفر (در ۱٬۴۱۵ خانوار) بوده‌است.

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۴٬۵۵۶
۱۳۹۰۴٬۸۰۳+۵٫۴٪
۱۳۹۵۵٬۴۰۶+۱۲٫۶٪

 

اقلیم‌شناسی و آب و هوا

این شهر با زیست بوم زیبای جلگه‌ای-کوهپایه‌ای و کوهستانی خود در سراسر سال و به ویژه در روزهای نوروز پذیرای شمار بسیاری از گردشگران است. گرم‌ترین و سردترین ماه‌های سال این شهر به ترتیب تیر و دی هستند. بررسی یک دوره آماری آب و هوایی نشان می‌دهد که حداقل درجه حرارت شهر ۲ درجه و حداکثر آن ۴۶ درجه سانتیگراد است. وجود آب و هوای خوب باعث شده که این شهر دارای زمین‌های حاصلخیز خوبی باشد.

جاذبه‌های گردشگری

  • پل بند سیاه منصور (ساسانی) : 

پل بند سیاه منصور در غرب شهر جندی شاپور و ۶ کیلومتری شهر دزفول و در کنار جاده ی آسفالته ای که قبل از پل بتنی سیاه منصور از جاده ی دزفول به شوشتر جدا شده و به طرف شوش می رود قرار دارد. قدمت این پل بند به زمان ساسانیان می رسد . قسمت اصلی این بنا در عرض رودخانه ی سیاه منصور بندی است که بر روی آن پایه های ۸ گانه ی یک پل ساخته شده و تونلی که بازمانده ی یکی از سیفون های شهر جندی شاپور است در میان بند قرار دارد. سازه های مذکور تماماً مربوط به دوره ساسانی در ۱۷۰۰ سال پیش (قرن سوم میلادی) است و به دلیل پیشینه تاریخی خود ، کهن ترین سیفون های جهان محسوب می شوند. این اثر به شماره ۲۹۱۳۲ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

پتانسیل ها

  • صادرات محصولات کشاورزی
  • حضور ۲ شهرک صنعتی مهم شمال استان خوزستان در شهر سیاه منصور

با توجه به باغات و زمین های حاصلخیر کشاورزی که در این منطقه وجود دارد شهر سیاه منصور دارای پتانسیل بسیار بالایی در تولیدات کشاورزی مانند : سیر ، فلفل دلمه ای ، پرتقال و انواع مرکبات و … را به کشور های روسیه و دیگر کشور ها دارد .

 

همچنین روبروی این شهر دو شهرک صنعتی ( شهرک صنعتی شماره ۱ و ۲ ) در وجود دارند که پتانسیل بهتری برای این شهر محسوب میشود که دارای ۱۰۴ واحد تولیدی میباشد

سامانه کتابخانه مجازی شهروند

مقاله قبلی

برون سپاری خدمات شهرداری

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید